יישור שיניים

יישור שיניים הינה התמחות ספציפית בתחום רפואת השיניים. היא עוסקת בטיפול במצבים של יחס לא תקין וסגירה לא נכונה של הלסתות הנגרמים בגלל שיניים לא ישרות, חוסר התאמה בין הלסתות ופגמים בשיניים. מצבים אלו יוצרים בקרב המטופלים קשיי לעיסה, כאבים בפרקי הלסתות ובעיות בדיבור.

כתוצאה מכך נפגעים החיוך, האסתטיקה והדימוי העצמי. בהתחשב בכך, קל לקבוע שיישור שיניים הוא טיפול אסתטי ופונקציונאלי כאחד. 

יישור שיניים - דוקטור שרית בן שמן ודוקטור גיל שטראוס עם מטופלת

מצבים ותסמינים הניתנים לטיפול באמצעות טיפולי יישור שיניים

שיניים בולטות

מצב שבו קיים רווח (במישור קדמי אחורי) בין השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות. שיניים קדמיות בולטות באופן משמעותי מהשיניים התחתונות, מצב זה יכול להיגרם ממבנה לסת לא תקין או הרגלים כמו מציצת אצבע בילדות.

מנשך הפוך קדמי או אחורי

מצב שבו בעת סגירת הלסתות, השיניים התחתונות נסגרות מעבר לשיניים העליונות. יכול להתרחש הן בשיניים הקדמיות והן בשיניים האחוריות.

מנשך פתוח

מצב שבו אין חפיפה בין השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות. אחד המצבים הנפוצים ביותר בגינם מבוצעים טיפולי יישור שיניים. כאשר יש רווח בין השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות בעת סגירת הפה, מצב זה יכול להיגרם משימוש ממושך במוצץ או מציצת אצבע.

צפיפות שיניים

כאשר לשיניים אין מספיק מקום בקשת ונוצר מראה של שיניים עקומות, מה שעלול להוביל לקושי בצחצוח שיניים ולהתפתחות של מחלות חניכיים. כאשר השיניים צפופות מדי, ואין מספיק מקום לכל השיניים בקשת השיניים. מצב זה מקשה על צחצוח וניקוי השיניים ועלול להוביל למחלות חניכיים.

מרווחים בין השיניים

רווחים בין השיניים בשל חוסר התאמה בין גודל השניים וגודל הקשת. רווחים גדולים בין השיניים, מצב זה יכול להיגרם מחוסר שיניים מולד או ממבנה לסת רחב.

קושי בצחצוח שיניים

אם אתם מתקשים לצחצח שיניים יכול להיות שאתם צריכים טיפולי יישור שיניים. צפיפות שיניים או מרווחים בין השיניים יכולים להקשות על ניקוי השיניים ולגרום להצטברות פלאק וחיידקים.

קושי בלעיסה ואכילה

טיפולי יישור שיניים יכולים לתקן קשיים רלוונטיים המורגשים בעת לעיסה ואכילה בשגרה.

הדמיות של יישור שיניים

מרווחים
נגן וידאו
מרווחים
שיניים צפופות
נגן וידאו
צפיפות
מנשך פתוח
נגן וידאו
מנשך פתוח
מנשך עמוק
נגן וידאו
מנשך עמוק
שיניים בולטות
נגן וידאו
שיניים בולטות
מנשך הפוך
נגן וידאו
מנשך הפוך

סוגי טיפולים ליישור שיניים

קיימים מספר סוגים של טיפולים ליישור שיניים, כל אחד מהם מתאים לצרכים ולמצבים שונים. 

גשר מתכת קלאסי – זהו הטיפול המסורתי ביותר, הכולל סמכים מתכתיים המחוברים זה לזה באמצעות חוטים וגומיות.
התפקיד של הגומיות הוא לקבע את הסמכים לחוטי מתכת בכדי להפעיל כח על הלסת.

בפגישה לאורך הטיפול האורתודונט מכוון את החוטים והגומיות כדי ליצור לחץ על הלסת והשיניים כדי להזיז אותן למקום הנכון בכדי ליצור מראה סימטרי וישר. הטיפול אורך מספר חודשים עד שנתיים תלוי במטופל ובמצב הלסת והשיניים. ניתן להרכיב את הגשר בשיניים בכל גיל מגילאי 13 עד גילאים מבוגרים יותר. לרוב מבוגרים יעדיפו באופציה אחרת ליישור שיניים בגלל המראה הילדותי והנערי של הגשר הקלאסי.

פלטות שקופות (Invisalign) –  Invisalign היא השיטה החדשנית ביותר בכל הקשור ליישור שיניים, והשיטה בה אנחנו עושים שימוש במרפאה שלנו. מדובר במערכת אורתודנטית שמיישרת שיניים באמצעות סדרה של קשתיות שקופות (פלטות), שמכסות את השיניים ומפעילות עליהן כוח עדין והמשכי שמזיז אותן למקומן הנכון בלסת. הקשתיות מיוצרות במדפסת תלת ממדית ועשויות מפלסטיק דק, שקוף ומתוחכם, שנקרא smartTrack™. על הפלסטיק המיוחד רשום פטנט והוא נטול המרכיב הכימי התעשייתי המזיק ביספנול A (BPA). 

טכנולוגיית Invisalign עושה שימוש באורתודנטיה דיגיטלית – תוכנת ההדמיה הדיגיטלית מייצרת דגם של השיניים, המאפשר לאורתודנטים המומחים לתכנן את הטיפול ואת תנועת השיניים באופן אידיאלי. התכנון הדיגיטלי של תנועת השניים הוא חלק משמעותי מהטיפול. כל רופא מתכנן את הטיפול באופן שונה בהתאם לפילוסופיה שלו, הניסיון שלו, ערכיו האסתטיים, וכמובן – בהתאם לכל מטופל ומטופלת באופן אישי ופרטני לחלוטין. 

לאחר אישור תוכנית הטיפול המערכת עוברת לשלב הייצור. לכל מטופל מיוצרת סדרת קשתיות המתאימה באופן ייחודי וספציפי אך ורק עבורו – ועבורו בלבד. מבנה הקשתית מותאם למערכת הכוחות הדרושה לביצוע הטיפול המתוכנן באופן המדויק, היעיל והנוח ביותר עבור המטופל. השיטה מתאימה לכל הגילים ואין מניעה לבצע אותה כל עוד השיניים והחניכיים במצב בריאותי תקין.

גשרים פנימי, גשר לינגואלי  (Lingual Braces): – זהו גשר פנימי שהוא סמכים ליישור שיניים שמוצמדים לחלק הפנימי של השיניים, חוט אורתודונטי שמחבר בינהם. ולכן הגשר הוא בלתי נראה מבחוץ ולא משפיעים על החיוך. הלחץ שנוצר מיישר את השיניים למנח המתאים ולכיוון המתאים של המטופל. מדובר בשיטה המתאימה בעיקר למבוגרים ולבני נוער שמעדיפים פתרון אסתטי ולא בולט.

גשרים קרמיים – דומים לגשר המתכת הקלאסי, אך הסמכים עשויים מקרמיקה שקופה או בצבע השן, מה שהופך אותם לפחות בולטים לעין. גשרים אלו מתאימים במיוחד לאנשים שמחפשים פתרון פחות בולט ועדיין יעיל.

כל אחת מהשיטות הללו מציעה יתרונות שונים, והבחירה בשיטה המתאימה תלויה בצרכים האישיים של המטופל, במצב השיניים ובתקציב הזמין. הרופא המטפל יוכל להמליץ על השיטה הטובה ביותר לאחר בדיקה מעמיקה והתייעצות עם המטופל.

איך יישור שיניים מתבצע?

היישור מתבצע באמצעות שינוי מנח השיניים בתוך עצם הלסת והזזת השיניים למקומן הנכון תוך הפעלת לחץ מתון. קיימים מקרים בהן צריך להרחיב את עצם הלסת, כדי לייצר סימטרייה והתאמה בין הלסטות מה שיגרום לשיניים להיות ישרות.

לרוב הטיפול אורך בין 12-18 חודשים תלוי בסוג הטיפול הנדרש תוך מעקב אחרי המטופל ובקשה להגעה לביקורות אצל האורטודנט.

שלבים לביצוע יישור שיניים

ייעוץ - שרית מציגה למטופלת שיטה ליישור שיניים
ייעוץ

1. ייעוץ

המפגש הראשון יוקדש להיכרות ביננו, הבנת הצורך שלך בטיפול יישור השיניים, בדיקה קלינית ואיסוף נתונים. נבחן את ממצאי הבדיקה ונמליץ על הטיפול המתאים ביותר עבורך.
ייעוץ
סריקה דיגיטלית לבדיקת סוג השיניים
צילומים וסריקת שיניים

2. בניית תוכנית טיפול אישית

המטופלים עוברים בדיקה קלינית וצילומים. האורתודנט מבצע סריקת שיניים, ובעזרת הדמיה תלת-מימדית מתוכנן עבורם המצב האידיאלי עד הפרט האחרון: המיקום הסופי של השיניים והמסלול המדויק שתעבור כל שן בדרך למיקומה הסופי והמדויק בלסת.
צילומים וסריקת שיניים
טיפול יישור שיניים
טיפול

3. מיקום המכשיר

המטופלים מקבלים את הגשר או הפלטה או הקשתיות ומקבלים הנחייה מתי יש לשים את המכשיר במהלך שעות היממה ומתי להוריד אותו בזמן אכילה ובעת צחצוח השיניים. 
טיפול
סיום הטיפול ומעקב
שימור

4. שימור התוצאה ומעקב

לאחר שמושגת התוצאה המיוחלת - כעת יש לשמר אותה. בשלב זה משתמשים בפלטות מקבעות או בגשר תלוי בסוג הטיפול שנבחר למטופל המטרה היא לגרום לאי תזוזה של השיניים. את הפלטות שמים בלילה במשך כל תקופת השימור. גם המעקב בתקופה זאת מותאם אישית, אך לרוב יש להגיע לפגישה בקליניקה אחת לשישה חודשים במשך כשנתיים.
שימור
יישור שיניים
נגן וידאו

כמה זה עולה ליישר שיניים?

העלות של יישור שיניים משתנה בהתאם לסוג הטיפול הנבחר, טווח המחירים הם בין 6,500 ש"ח ל- 24,000 ש"ח תלוי מורכבות המקרה והמרפאה בה מתבצע הטיפול.

מחירשיטה
8,000₪-15,000₪גשר רגיל
7,000₪-16,500₪גשר לילדים
ילדים- 3,500-7,500 ש”ח,
מבוגרים- 4,000-9,000 ש”ח
גשר בלסת העליונה
11,500₪-23,000₪גשר שקוף
15,000₪ – 23,000₪ יישור שיניים שקוף אינוויזיליין
9,000₪ – 13,000₪יישור שיניים מהיר (מיישר אינמן)
6500₪-8500₪מכשיר קבוע-לסת אחת (מבוגרים)

 

כמו כן, יש לקחת בחשבון עלויות נוספות כמו פגישות ביקורת, תיקונים ושימור התוצאה לאחר סיום הטיפול.

האם הטיפול כואב?

אחד מהשאלות הנפוצות ביותר בקרב מטופלים הוא האם יישור שיניים כואב. התשובה לכך היא שהטיפול יכול לגרום לאי נוחות מסוימת, במיוחד בתחילת הטיפול ובכל פעם שמבצעים התאמות בגשר או בפלטה. 

עם זאת, הכאב בדרך כלל מתון וניתן להקל עליו באמצעות משככי כאבים פשוטים כמו אקמול או איבופרופן. רוב המטופלים מדווחים שהכאב הוא זמני ועובר לאחר מספר ימים. חשוב לשמור על קשר עם הרופא המטפל ולדווח על כל תחושת כאב חריגה או מתמשכת כדי לוודא שהכל תקין. ככלל, ההשקעה באי הנוחות הזמנית שווה את התוצאה הסופית של שיניים ישרות ובריאות.

לרוב חשים בכאב בכל שינוי לאורך הטיפול כמו:

 • קיבוע אחרי גשר – כדי שהשיניים לא יזזו מהמקום הד"ר מדביק חוט בחלק הפנימי של השיניים ויש קצת תחושה לא נעימה בטיפול.
 • החלפת קשתיות – בכל 7-15 ימים צריך לחהליף קשתיות כדי שוודא שהן יושבות במיקום הנכון ושהשיניים ממלאות את הקשתית. בעת ההחלפה יש תחושה כאב לא נעים בעקבות ההתרגלות של הלסת לקשתית החדשה.
 • מתיחה של הגומיות – בעת שחרור של הגומייה או פגיעה שלהן האורתודנט יבקש מכם להגיע לטיפול לחידוש הגומייה שתיצור מצב מעט כואב בטיפול.

לאחר כל טיפול בזמן אכילת אוכל הלסת צריכה להתרגל למבנה החדש לכן יהיה תחושת כאב קלה שתחלוף אחרי מספר ימים בודדים.

על מה צריך לתת דגש לאחר הטיפול ביישור שיניים?

לאחר טיפול יישור שיניים, חשוב להדגיש את הנקודות הבאות:

 1. שמרו על היגיינת שיניים מצוינת על ידי צחצוח שיניים ומיישרים ביסודיות, שמירה על ניקיון מיישרים ושטיפת הפה בתמיסות המכילות פלואוריד.
 2. קבעו ניקוי שיניים קבוע כל חצי שנה להסרת אבנית ולהבטחת בריאות הפה.
 3. הימנע מצריכת מזונות קשים, דביקים או ממותקים כדי למנוע נזק לשיניים או אביזרי היישור.
 4. עקוב אחר סדקים, שברים או בעיות עם אביזרי יישור וצור קשר מיידי עם האורתודנט אם מתעוררות בעיות כלשהן.
 5. שימו לב לשינויים בלתי צפויים בפה, כגון כאב, נפיחות או השפעות שליליות על מיקום השן עקב היישור.
 6. הבינו שייתכן שמטרות הטיפול האורתודונטי לא יושגו במלואן עד שהשיניים העליונות והתחתונות יוכלו להיפגש ולתפקד בצורה מיטבית.
 7. היו סבלניים במהלך ההתאמות האחרונות כדי לאפשר לעצם סביב השיניים להתקשות, מה שמבטיח בריאות הפה לטווח ארוך ויציבות תוצאות הטיפול.
 8. עקוב אחר הוראות האורתודנט לגבי פגישות מעקב וטיפול פוטנציאלי נוסף של ריטיינר כדי לשמור על התוצאות שהושגו.
 9. הכירו כי משך הטיפול משתנה בהתאם למורכבות הנושא, כאשר מקרים פשוטים נמשכים מספר חודשים ותיקוני נשיכה מלאים עשויים להימשך מספר שנים.
 10. הבינו שטיפול יישור שיניים במבוגרים עשוי להימשך מעט יותר זמן מאשר לילדים עקב רקמת עצם צפופה יותר, אך ההתקדמות קיצרה את זמן הטיפול הכולל. בממוצע, טיפול אורתודונטי נמשך כ-22 חודשים לפני הסרת גשר השיניים.

כמה זמן לוקח ליישר שיניים?

יישור שיניים הוא תהליך שמטרתו לשפר את האסתטיקה והתפקוד של השיניים והלסתות. משך הזמן הנדרש ליישור שיניים תלוי במספר גורמים, כולל סוג הבעיה הדנטלית, השיטה הנבחרת ליישור השיניים וגילו של המטופל. 

ברוב המקרים, הטיפול נמשך בין שנה לשנתיים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם הטיפול עשוי להימשך פחות משנה בין 3 ל- 6 חודשים, במיוחד אם מדובר בבעיה קלה יחסית. מאידך, במקרים מורכבים יותר, הטיפול יכול להימשך גם יותר משנתיים. בשלב הראשוני, הרופא מבצע בדיקה מקיפה ומכין תוכנית טיפול מפורטת, הכוללת גם הערכה של משך הזמן הצפוי לטיפול.

כל כמה זמן צריך להגיע למעקב אצל אורטודנט?

מומלץ להמשיך לבקר את האורתודנט מעת לעת כל 6 חודשים במהלך הטיפול האורתודנטי. זה חשוב מכיוון שתהליך הטיפול יכול להוביל להצטברות של שאריות מזון, מה שהופך את זה למאתגר לצחצח שיניים ביעילות. לכן, הקפדה על ביקורי שיניים קבועים תבטיח טיפול נאות ומעקב אחר ההתקדמות האורתודונטית שלך. בנוסף, חיוני לצחצח שיניים בקפידה בבוקר ובערב באמצעות משחת שיניים המכילה פלואוריד כדי לשמור על בריאות הפה לאורך כל הטיפול.

המלצות

Violetta Jhirad
Violetta Jhirad
2023-06-27
Exelent in all ways
נוי טייץ
נוי טייץ
2023-06-27
רופאה מדהימה ,סבלנית, שווה לבוא לבדיקה ולשמוע אני מרוצה מאוד❤️💕
Dana sarel
Dana sarel
2023-06-24
מרפאה מדהימה! החיוך לא יורד לי מהפנים! מודה ממש על השירות החם💓😇
Mediterranean Sea Engineering
Mediterranean Sea Engineering
2023-03-20
איזו מרפאה מדהימה ! צוות מקצועי ואדיב. ממליצים בחום
efrat arnon
efrat arnon
2023-03-12
מרפאה נפלאה עם הצוות הכי מקצועי שיש!!!!! בתי בת ה14 מחייכת חיוך רחב ושיניה נראות מליון דולר. ממליצה בחום.
Danielle Stern
Danielle Stern
2023-03-10
צוות מדהים ומקצועי והמרפאה מדהימה!!!
Lia Strauss
Lia Strauss
2023-03-10
מרפאה מדהימה! צוות סופר מקצועי ונעים. ממליצה לכולם!
Sol morag
Sol morag
2023-03-10
כאחד שמפחד מרופאי שיניים הצוות ממש מרגיע ויוצר אווירה קלילה ונעימה. הגעתי עם חששות ויצאתי מרוצה גם מהחוויה וגם מהתוצאות.

יישור שיניים לילדים

לפי האיגוד האורתודנטי בארה"ב להגיע להתייעצות ובדיקה ראשונית אצל אורטודנט כבר בגיל 7. הורים רבים חוששים להביא את ילדיהם לטיפול אורטודנטי בגילאים מוקדמים לפני נפילת שיניי החלב שמתסיימות רק בגיל 12.

למרות זאת בדיקה ראשונית אצל אורטודנט יכול להתחיל כבר בגיל 8-9 אצל אורטודנט כדי לזהות בעיות במבנה הלסת של הילד , וליקויי סגר חמורים שנגרמים לרוב בעקבות ממציצת אצבע, שימוש במוצץ , גנטיקה, נשימת פה, דחיקת לשון, קליקים או רעשים בלסתות.

מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם לבדיקה אצל אורטודנט , ככל שהזיהוי של הבעיה בשלב מוקדם יותר כך יהיה קל יותר לטפל בבעיה בהמשך.

לרוב הזמן האופטימלי לטיפול ביישור שיניים לילדים הוא בגיל 12 לאחר שכל השיניים החלביות נפלו, אך יש מקרים בהן ניתן להתחיל טיפול מוקדם יותר.

למעבר ליישור שיניים לילדים – לחץ כאן

יישור שיניים לבני נוער

המראה החיצוני והביטחון העצמי בגיל ההתבגרות והדימוי העצמי נבנה בגיל ההתבגרות לרוב המתבגרים רוצים שיניים יפות וחיוך יפה. הזמן הטוב ביותר ליישר את השיניים הוא בגיל ההתבגרות. לאחר שכל השיניים החלביות מתחלפות בשיניים קבועות. הטיפול המומלץ כמה שיותר מוקדם כבר בגילאי 12 השיניים והחניכיים עדיין בתהליך התעצבות, קל יותר לטפל בשלבים אלו ולמנוע בעיות חניכיים וליקויי סגירת הפה בעתיד.

ניתן להשתמש בטיפולים שונים כדי ליישר שיניים: סמכים (גשר) , פלטה , רסן , קשתיות שקופות . תלוי בבדיקת המטופל האבחנה הראשונית ולאחר התייעצות עם אורטודנט. כיום ישנם טיפולים חדשים כמו קשתיות שקופות שנותנות מראה אסתטי יותר כדי לשמר את הביטחון העצמי והדימוי העצמי ולא רק הגשר הקלאסי שבהם השתמשו בעבר.

להמשך קריאה על יישור שיניים לבני נוער – לחץ כאן

יישור שיניים למבוגרים – לבנות חיוך מדהים מבלי לפגוע בשגרת החיים

בניגוד לגישה הרווחת, טיפולי יישור שיניים מועילים לא רק לילדים ולבני נוער – אלא פעמים רבות גם למבוגרים המתמודדים עם סוגיות כמו מנשך פתוח, רווחים בין השיניים, צפיפות ושיניים בולטות. ולמרות היכולת הרבה של יישור השיניים בגיל הבוגר לטפל במגוון ליקויי סגר, מרבית המבוגרים מעדיפים להימנע מטיפולי יישור שיניים מסורתיים באמצעות גשר וסמכים בעקבות הפגיעה במראה החיצוני, ההפרעה לשגרת החיים והעובדה ששיטה זו מזוהה עם בני נוער וילדים.

יישור שיניים בשיטת Invisalign פותר את כל הסוגיות הללו ומאפשר למבוגרים לעבור הליך של יישור שיניים, לשדרג את המראה החיצוני ולבנות לעצמם חיוך מדהים. באופן זה הם לא נמנעים מטיפולים חשובים שהם צריכים לבצע ומרוויחים את התוצאות הנהדרות שהם מעניקים מבלי לסבול משלל החסרונות המאפיינים את הטיפולים האורתודנטיים הקונבנציונליים. 

חשוב לציין שיישור שיניים בשיטת הקשתיות השקופות מבוצע בהתאמה אישית לחלוטין, מה שמאפשר לנו להעניק למטופלים תוצאות מעולות ומדויקות עבורם באופן בלתי רגיל. התכנון מבוצע באמצעות תוכנת הדמייה דיגיטלית ויורד עד לפרטים הקטנים ביותר, כולל המיקום הסופי של השיניים והמסלול המדויק שתעבור כל שן ושן בדרך למיקומה הסופי במבנה הלסת. לבסוף הקשתיות מיוצרות ע"י מדפסת תלת-מימדית מתקדמת – והתוצאות מדהימות.

יישור שיניים במהלך היריון

יישור שיניים במהלך היריון הוא נושא שמעלה שאלות רבות בקרב נשים הרות. באופן כללי, אין מניעה לבצע טיפול ליישור שיניים בזמן ההיריון, אך יש לקחת בחשבון מספר שיקולים חשובים. השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף האישה בזמן ההיריון יכולים להשפיע על מצב החניכיים והשיניים, ולעיתים לגרום לדלקות חניכיים. 

לכן, חשוב מאוד לעקוב אחרי מצב הפה והחניכיים ולקבל טיפול מתאים אם יש צורך בכך. הרופאים ממליצים להתחיל טיפול ליישור שיניים לאחר השליש הראשון של ההיריון, כאשר הסיכונים הם נמוכים יותר. יש לוודא שהטיפול מתבצע בצורה בטוחה ולא משפיע לרעה על בריאות האם והעובר.

סרטונים מהרשתות החברתיות

תחזור לנושא שפספסת

שאלות ותשובות נפוצות על יישור שיניים

הטיפול בגשר הקלאסי בשיניים נמשך בין שנה וחצי לשנתיים שבמהלכן צריך לבוא למעקב אצל האורתודנט. 

ברוב המקרים טיפול ליישור שיניים לא יתחיל לפני גיל 10 בגלל נפילת שיניי החלב שלרוב מסתיימות רק בגיל 12. במקרים מסוימים ניתן לעקוב אצל האורתודנט בגילאי 7-9 כדי לזהות בעיות בשיניים בגיל מוקדם. 

טיפול יישור שיניים אורך כ- 12 חודשים עד כשנתיים תלוי בסוג הטיפול ובמצב של המטופל.

צעד ראשון
לחיוך מושלם

מוזמנים להכיר אורתודנטיה מסוג חדש,
ולבוא ליהנות מחוויה מעצימה ואפילו ניתן להגיד כייפית!