מנשך פתוח

המונח "מנשך פתוח" מתייחס לליקוי סגר בו בזמן סגירת הפה אין מגע בין השיניים העליונות והתחתונות. משנך פתוח יכול להיות קדמי, אחורי, חד או דו צדדי.

באופן טבעי השיניים בוקעות עד אשר מגיעות לשיניים הנגדיות ושם נעצרת הבקיעה, אז למה שיפסיקו לבקוע אם עדין לא הגיעו למגע התקין?

 

מנשך פתוח

מנשך פתוח בתחילת טיפול

מנשך פתוח

בסיום הטיפול

מנשך פתוח

מנשך פתוח בתחילת טיפול

מנשך פתוח

בסיום הטיפול

מנשך פתוח בתחילת טיפול

מנשך פתוח - אחרי הטיפול

בסיום הטיפול

מנשך פתוח בתחילת טיפול

בסיום הטיפול

הסיבות הנפוצות ביותר לקיום מנשך פתוח קשורות לגורמים התנהגותיים:

  1. מציצת מוצץ או אצבע: גוף הנמצא בתדירות גבוהה בין השיניים העליונות והתחתונות מונע את בקיעת השיניים המלאה ולא מאפשר מגע בין השיניים בשתי הלסתות. לצורך העניין גם עיפרון, מקטרת או כל גוף חיצוני אחר עלול לגרום למנשך פתוח אם נמצא הרבה שעות בפה.

  1. דחיפת לשון: עמדת לשון קדמית בין השיניים הינה גורם עיקרי למנשך פתוח. הלשון שנמצאת בין השיניים משמשת כמעצור לבקיעה מלאה של השיניים, בדיוק כמו כל גוף חיצוני. מכיוון שהלשון נמצאת בפה כל הזמן, ומהווה גורם מפריע בזמן מנוחה, לעיסה ודיבור, חומרת המנשך הפתוח במצבים של דחיפת לשון היא בד"כ גדולה יותר. 

  1. נשימת פה: חסימת דרכי הנשימה העליונות עלולה לגרום להרגל של נשימת פה. חסימת דרכי האויר יכולה להיגרם מנזלת כרונית המגדילה את הרקמה הלימפתית בחלק האחורי של האף והגרון ("שקדים"), סטייה של מחיצת האף או גורם מבני אחר שלא מאפשר נשימת אף. בנשימת פה הפה פתוח רוב הזמן, הלשון נמצאת בעמדה קדמית ומונחת על השיניים וממש משנה את מבנה הלסת.

גורמים נוספים למנשך פתוח יכולים להיות גנטיים או פתולוגים. הפרעות במפרק הלסת לדוגמה, עלולות לגרום לגדילה לא תקינה של מפרקי הלסתות היוצרת אסימטריה של הלסת התחתונה, מה שלא יאפשר התאמה בסגירת הפה בין הלסתות. 

בקיעה לא תקינה של השיניים הינה גורם מקומי שגם הוא יגרום לליקוי סגר מסוג מנשך פתוח.

מנשך פתוח אינו גזרת גורל- יש מה לעשות! כמו בכל טיפול, אבחנה נכונה חשובה מאוד לזיהוי הגורם לליקוי הסגר ולהחלטה על הטיפול הנכון. 

אפשרויות הטיפול במנשך פתוח:

  1. טיפול התנהגותי: במקרים בהם הגורם למנשך פתוח הוא הרגל מזיק, הדרך הטובה ביותר תהיה הפסקת (או מניעת) ההרגל. למשל, אם הפסקת מציצת מוצץ או אצבע מתרחשת עד גיל שש, תהיה סגירה טבעית של המנשך הפתוח שהתפתח בשיני החלב. שינוי הרגל דחיפת לשון גם הוא יכול לאפשר בקיעה נוספת של השיניים וסגירת המנשך הפתוח באופן ספונטני. חשיבות גדולה מאוד קיימת לשינוי ההרגל כדי לאפשר יציבות הסגר לאורך שנים, גם במצבים בהם תיקון הסגר נעשה באופן של טיפול אורתודונטי.

  1. טיפול אורתודונטי, ע"י הזזה השיניים. בהתאם לסוג ליקוי הסגר יחליט האורתודונט מה הדרך הנכונה ביותר לטפל במנשך הפתוח. את הטיפול יישור שיניים ניתן לבצע בכל מערכת אורתודונטית, קבועה (סמכים) או נשלפת (לדוגמה אינוויזליין). במקרים רבים מתלווה לטיפול יישור השיניים גם טיפול התנהגותי לשינוי ההרגל שמהווה גורם לליקוי הסגר.

  1. במקרים חמורים או שהמנשך הפתוח נגרם בגלל מבנה גרמי (גנטי או פתולוגי) ימליץ האורתודונט על טיפול כירורגי או משולב- אורתוכירורגי.

מדוע לטפל במנשך פתוח?

הסיבה הנפוצה ביותר לטיפול במנשך פתוח היא אסתטית. בחיוך יפה ואטרקטיבי אנו רוצים לראות חשיפה מלאה של השיניים הקדמיות כך שנוצר קו חיוך המקביל לשפה התחתונה. במנשך פתוח השיניים הקדמיות ממוקמות גבוה יותר, מה שנותן מראה של חסר שיניים.

חוסר מגע בין השיניים לא מאפשר לעיסה נכונה והגיית אותיות מסוימות עלולה להיות לקויה- אלה הן סיבות תפקודיות לטיפול במנשך פתוח.

במקרים אחרים הסיבה לתיקון המנשך הפתוח תהיה בריאותית, לדוגמה אם קיימת שחיקת יתר של השיניים שכן במגע או אפילו שברים של השיניים.

ניתן לטפל במנשך פתוח בכל גיל אך הרבה יותר קל בגיל הצעיר. בדיקה ראשונה אצל אורתודונט יכולה לגלות ליקויי סגר אשר טיפול בהם ימנע נזק עתידי- מנשך פתוח הוא אחד מהם.

ד"ר שרית בן שמן מתמחה ביישור שיניים למבוגרים ויישור שיניים לילדים. מוזמנים ליצור עימנו קשר לקבלת מידע על תהליך יישור שיניים.

שאלות נפוצות

כן. ישנם גורמים שאינם גנטיים והם עלולים לגרום למנשך פתוח. למשל מציצת אצבע או מוצץ יכולים לגרום לכך. לכן נמנע מזה כבר בשלב מוקדם יותר.

כל מקרה לגופו. ישנם מצבים שטיפול רגשי ומניעתי יספיק (כמו להפסיק למצוץ אצבע או טיפול אצל קילנאי/ת תקשורת לדיבור נכון), אך לעיתים יש צורך גם בטיפול אורתודנטי.

ד''ר שרית בן שמן
ד''ר שרית בן שמן

ד"ר שרית בן שמן
נעים מאוד, מזמינה אותך לחווית יישור שיניים, בשיטה חדשנית שפיתחתי באמצעות קשתיות שקופות .לאורך 20 שנות מומחיות באורתודנטיה.

צעד ראשון לחיוך מושלם
השאירו פרטים
Violetta Jhirad
Violetta Jhirad
2023-06-27
Exelent in all ways
נוי טייץ
נוי טייץ
2023-06-27
רופאה מדהימה ,סבלנית, שווה לבוא לבדיקה ולשמוע אני מרוצה מאוד❤️💕
Dana sarel
Dana sarel
2023-06-24
מרפאה מדהימה! החיוך לא יורד לי מהפנים! מודה ממש על השירות החם💓😇
Mediterranean Sea Engineering
Mediterranean Sea Engineering
2023-03-20
איזו מרפאה מדהימה ! צוות מקצועי ואדיב. ממליצים בחום
efrat arnon
efrat arnon
2023-03-12
מרפאה נפלאה עם הצוות הכי מקצועי שיש!!!!! בתי בת ה14 מחייכת חיוך רחב ושיניה נראות מליון דולר. ממליצה בחום.
Danielle Stern
Danielle Stern
2023-03-10
צוות מדהים ומקצועי והמרפאה מדהימה!!!
Lia Strauss
Lia Strauss
2023-03-10
מרפאה מדהימה! צוות סופר מקצועי ונעים. ממליצה לכולם!
Sol morag
Sol morag
2023-03-10
כאחד שמפחד מרופאי שיניים הצוות ממש מרגיע ויוצר אווירה קלילה ונעימה. הגעתי עם חששות ויצאתי מרוצה גם מהחוויה וגם מהתוצאות.
צעד ראשון
לחיוך מושלם

מוזמנים להכיר אורתודנטיה מסוג חדש,
ולבוא ליהנות מחוויה מעצימה ואפילו ניתן להגיד כייפית!