שיניים בולטות

שיניים בולטות היא אחת התופעות השכיחות והקלות לזיהוי, ולכן גם אחת התופעות השכיחות במרפאה האורתודונטית.

הביטוי "שיניים בולטות" מצביע על מצב בו השיניים הקדמיות העליונות ממוקמות קדמית בהפרש ניכר מהתחתונות.

המונח האורתודונטי לבליטה של שיניים הוא over–jet  והוא מתייחס לממד האופקי (סגיטלי) של החפיפה בין חותכות עליונות לתחתונות.

באופן נורמלי השיניים החותכות העליונות אמורות להיות קדמיות לשיניים התחתונות. כשהפער בין העליונות לתחתונות יותר מאשר 3 מ"מ נגדיר זאת כשיניים בולטות.

שיניים בולטות יכולות להיות תופעה מינורית עם משמעות אסטטית בלבד, או במקרים הקיצוניים יותר בעיה שמשפיעה גם על תפקוד, כמו קשיים בדיבור, באכילה, במיקום שפה תחתונה וכו'

 

שיניים בולטות
שיניים בולטות בתחילת הטיפול
שיניים בולטות
בסיום הטיפול
שיניים בולטות

שיניים בולטות בתחילת הטיפול

שיניים בולטות

בסיום הטיפול

שיניים בולטות - לפני הטיפול ליישור שיניים

שיניים בולטות בתחילת הטיפול

שיניים בולטות - אחרי הטיפול ליישור שיניים

בסיום הטיפול

מה הגורמים לשיניים בולטות?

מצב של שיניים בולטות יכול להיגרם ממספר סיבות, חלקן גרמיות (כלומר קשורות למבנה השלד), לדוגמה לסת עליונה גדולה יותר וקדמית ו/או לסת תחתונה קטנה יותר ואחורית, וחלקן קשורות להתפתחות השיניים עצמן.

כמו ליקויי סגר אחרים, מצב של שיניים בולטות יכול להיות גנטי, או כזה הקשור לסיבות התפתחותיות. הסיבה ההתפתחותית הנפוצה ביותר הגורמת לשיניים בולטות היא מציצת אצבע או מוצץ עד גיל מאוחר. המוצץ או האצבע דוחפים את השיניים העליונות קדימה וממש משנים את מיקומן.

באותו האופן, גם הרגל של דחיפת לשון עלול להביא למצב של שיניים בולטות.

מדוע חשוב לטפל בשיניים בולטות?

שיניים בולטות משפיעות באופן ניכר על המראה האסתטי של הפנים. מיקום השיניים גורם לעמדה לא נכונה של השפתיים וחוסר איזון במראה הפנים בכלל והחיוך בפרט.

מעבר לסיבה האסתטית קיימות סיבות נוספות לחשיבות הטיפול בבליטת השיניים:

  • קשיים בלעיסה: כאשר השיניים בולטות הן לא יכולות לשמש כשיניים חותכות ולכן אופי הלעיסה משתנה. המזון אינו נחתך לחתיכות קטנות אלא מועבר לאיזור האחורי של הפה בחתיכות גדולות שם מתבצעת פעולת הלעיסה בעומס יתר.
  • לקות בדיבור: ללשון תפקיד חשוב מעין כמוהו לכל הקשור לדיבור וללעיסה. המפגש  של הלשון עם קצוות השיניים מוליד צלילים והברות וכשהשיניים לא במקומן והן בולטות, הלשון מתקשה ליצור את הצליל הנכון.
  • סיכון לפגיעה בשיניים: שיניים בולטות מעבר לרקמה הרכה של השפתיים שמגנה עליהן, עלולות להיפגע. תופעה שכיחה במצב של שיניים בולטות היא פגיעה בחותכות העליונות בגיל 8-9 בריצה ובמשחקי כדור. החבלות לשיניים יכולות להיות קלות ולהסתיים ברגישות קלה לשיניים, אך לעיתים יכולות להיות קשות יותר עד למצב של שבירת השיניים הקדמיות.
  • יובש פה: שיניים בולטות מפריעות לסגירת הפה דבר שעלול להוביל ליובש פה. תפקידו החשוב של הרוק בשטיפת הפה וסילוק החיידקים מהשיניים נפגע, שכבת חיידקים (רובד) מצטברת על השיניים ועולה הסכנה לדלקת חניכיים ועששת.
  • טראומה לרמה הרכה: במצבים חמורים של בליטת שיניים, השיניים התחתונות ממשיכות לבקוע עד שפוגשות את החך (האזור שמאחורי השיניים העליונות). זהו מצב של מנשך עמוק העלול לגרום לחתכים ברקמה הרכה שבתקרת הפה.

  כיצד מטפלים בשיניים בולטות?

  הטיפול בשיניים בולטות יהיה קשור לסיבת ליקוי הסגר: אם מיקומן הקדמי של השיניים נובע מהרגל מזיק חשוב בשלב הראשון לשנות הרגל זה כבר בגיל 8-9.

  בליטת שיניים עליונות הקשורה למיקום קדמי יותר של כל השיניים בלסת העליונה תטופל ע"י הזזת השיניים העליונות אחורנית, והפוך במקרה של שיניים תחתונות אחוריות מידי.

  במקרים קיצוניים של מבנה לסתות כזה שהלסת העליונה גדולה או קדמית מידי, ו/או לסת תחתונה קטנה או אחורית מידי ניתן לשקול ניתוח אורתופדי בשילוב עם יישור שיניים (טיפול אורתוכירורגי).

  המכשירים העומדים לרשות האורתודונט לטיפול בשיניים בולטות הם רבים ומגוונים. אחד המכשירים הנפוצים הוא הרסן, המחובר אל הטוחנות העליונות מצד אחד ואל הצוואר מהצד האחר. רצועה אלסטית בצוואר גורמת להזזה אחורית של השיניים העליונות.

  בשיטת הקשתיות של אינויזליין ניתן לטפל בשיניים בולטות בהרבה דרכים: הזזת שיניים עליונות אחורנית (דיסטליזציה), ע"י שילוב של הזזת שיניים עליונות ותחתונות בעזרת גומיות, ע"י הנחיית מיקום הלסת התחתונה אצל מתבגרים (קידום מנדיבולרי), וכמובן שילוב של מספר תנועות במקביל.

  ד"ר שרית בן שמן מתמחה ביישור שיניים למבוגרים ויישור שיניים לילדים. מוזמנים ליצור עימנו קשר לקבלת מידע על תהליך יישור שיניים.

  שאלות נפוצות

  כמובן. בעזרת שיטת הקשתיות של אינויזליין ניתן לטפל גם אצל מבוגרים וללא פגיעה אסתטית.

  טיפול ממוצע נמשך בין שנה לשנה וחצי, אך כל מקרה לגופו. יש טיפולים קצרים יותר ומקרים מורכבים יותר הנמשכים יותר זמן.

  ד''ר שרית בן שמן
  ד''ר שרית בן שמן

  ד"ר שרית בן שמן
  נעים מאוד, מזמינה אותך לחווית יישור שיניים, בשיטה חדשנית שפיתחתי באמצעות קשתיות שקופות .לאורך 20 שנות מומחיות באורתודנטיה.

  צעד ראשון לחיוך מושלם
  השאירו פרטים
  Violetta Jhirad
  Violetta Jhirad
  2023-06-27
  Exelent in all ways
  נוי טייץ
  נוי טייץ
  2023-06-27
  רופאה מדהימה ,סבלנית, שווה לבוא לבדיקה ולשמוע אני מרוצה מאוד❤️💕
  Dana sarel
  Dana sarel
  2023-06-24
  מרפאה מדהימה! החיוך לא יורד לי מהפנים! מודה ממש על השירות החם💓😇
  Mediterranean Sea Engineering
  Mediterranean Sea Engineering
  2023-03-20
  איזו מרפאה מדהימה ! צוות מקצועי ואדיב. ממליצים בחום
  efrat arnon
  efrat arnon
  2023-03-12
  מרפאה נפלאה עם הצוות הכי מקצועי שיש!!!!! בתי בת ה14 מחייכת חיוך רחב ושיניה נראות מליון דולר. ממליצה בחום.
  Danielle Stern
  Danielle Stern
  2023-03-10
  צוות מדהים ומקצועי והמרפאה מדהימה!!!
  Lia Strauss
  Lia Strauss
  2023-03-10
  מרפאה מדהימה! צוות סופר מקצועי ונעים. ממליצה לכולם!
  Sol morag
  Sol morag
  2023-03-10
  כאחד שמפחד מרופאי שיניים הצוות ממש מרגיע ויוצר אווירה קלילה ונעימה. הגעתי עם חששות ויצאתי מרוצה גם מהחוויה וגם מהתוצאות.
  צעד ראשון
  לחיוך מושלם

  מוזמנים להכיר אורתודנטיה מסוג חדש,
  ולבוא ליהנות מחוויה מעצימה ואפילו ניתן להגיד כייפית!